2020-11-30
Środa, 1 grudzień 2021, 334 dzień roku, wschód: 07:35, zachód: 15:18
Znajdujesz się: Do MBNP

Z historii Nowenny

 

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy wiąże się z historią obrazu Matki Bożej pod tym samym tytułem. Obraz ten pochodzący z przełomu XIV i XV wieku – zyskał rozgłos w drugiej połowie XIX wieku. Po długich latach dyskretnej jego obecności w kościele i kaplicy augustianów w Rzymie, został on z woli papieża Piusa IX w 1866 roku uroczyście wprowadzony do kościoła redemptorystów, a w roku następnym koronowany. Od tego czasu zaczęły również powstawać bractwa i stowarzyszenia, które wraz z rozpowszechnianiem kopii obrazu szerzyły również nabożeństwa ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W 1876 roku, zostało ustanowione święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy a istniejące bractwa i stowarzyszenia włączono do powołanego przez Piusa IX Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Działalność bractw została określona statutami, zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską 2 lipca 1876 roku. Statuty te odwoływały się do nauki św. Alfonsa o pośrednictwie Matki Bożej i określały sposób istnienia i działania członków bractwa. Na pierwszym miejscu podkreślały one: krzewienie z zapałem i miłością nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Nabożeństwa te, kształtowane zgodnie z duchem przełomu XIX i XX wieku, krzewiły wśród wiernych ideał modlitwy nieustannej. Odbywały się one zazwyczaj po południu, w pierwszą niedzielę miesiąca i obejmowały: modlitwę przed obrazem Matki Bożej, kazanie, odczytanie intencji brackich, wystawienie Najświętszego Sakramentu, litanie i uroczyste błogosławieństwo.

 

Nowenna na ziemiach polskich

 

Na ziemiach polskich kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy wiąże się z działalnością misyjną redemptorystów. Powstające tutaj bractwa organizowały uroczyste obchody święta Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do Tuchowa obraz został sprowadzony w 1899 roku.

 

Pierwsza Nowenna Nieustanna na ziemiach polskich została odprawiona 23 stycznia 1951 roku w Gliwicach. Następnie w Krakowie, Słupsku, Sosnowcu, Opolu, Poznaniu i Wrocławiu.

 

Od tamtych czasów Nowenna Nieustanna rozwija się w Polsce z wielkim powodzeniem i jest odprawiana, w blisko dwóch tysiącach kościołów naszej Ojczyzny.Ostatnia modyfikacja: 2015-01-05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Losowy cytat:

    „Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby były czerwone jak purpura, staną się [białe] jak wełna”


/Iz 1,18/