2019-02-07
Poniedziałek, 22 kwiecień 2019, 111 dzień roku, wschód: 04:25, zachód: 18:46
Znajdujesz się: List Księdza Proboszcza do Parafian

Umiłowani Parafianie.

Kolejny rok za nami i kolejny przed nami. Do historii przechodzi Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, 1050 rocznica Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem Ojca Św. Franciszka. Aż się nie chce wierzyć, że to już przeszłość. Mamy z tych wielkich wydarzeń w Kościele czerpać siły i iść dalej, by się rozwijać, by dawać świadectwo życia chrześcijańskiego.

?Idźcie i głoście? – to hasło nowego Roku kościelnego i duszpasterskiego. Jak to robić? Odpowiedź: Zaufać Bogu. Jego postawić na pierwszym miejscu, zgodnie z radą Św. Augustyna ?Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu?

W roku 2017 przypada setna rocznica objawień w Fatimie, gdzie Matka Boża prosiła nas o modlitwę różańcową. Niech różaniec towarzyszy nam codziennie.

W XXI wieku, w czasach gdy ciągle się śpieszymy, gonimy za pieniądzem, stanowiskiem lub żyjemy w ciągłej trosce o byt własny, potrzebna jest przystań, która da wytchnienie, odpoczynek, takie miejsce lub taki punkt historii, który nakłoni nas do refleksji: moment zadumy nad przeszłością. Chwila, w której zadajemy sobie pytanie, jak było kiedyś? Czy było lepiej czy gorzej? Czy teraz nie płacimy zbyt wysokiej ceny za nowe, wymyślne meble, mieszkanie, samochód. Czy dziś, kiedy pieniądz rządzi światem nie brakuje nam domowego ciepła, rodzinnej rozmowy, herbaty wypitej w towarzystwie najbliższych, wspólne obejrzenie albumu z fotografiami? A co z moim życiem duchowym: Pismem Świętym, książeczką do nabożeństwa, modlitwą codzienną, spowiedzią świętą, eucharystią. Czy są na właściwym miejscu?  A moja parafia i mój kościół parafialny, o którym mówią, że ma być drugim domem, czy jest nim naprawdę? Czy zauważam zmiany, jakie w niej zachodzą, czy żyję jej życiem? A może ograniczam się tylko do niedzielnej Mszy świętej, chrztu, ślubu, pogrzebu. A przecież tak wiele zmieniło się w naszej  parafii.

Dwadzieścia cztery lata temu, dokładnie 1 lipca 1992 r. biskup olsztyński Edmund Piszcz powołał do istnienia parafię Chrystusa Króla w Szczytnie. Została wydzielona z terenu parafii św. Stanisława Kostki.

W trudnych warunkach powstawała nowa parafia, a w ostatnich latach także nowa świątynia parafialna. Budowana od roku 2008 systemem gospodarczym, z ofiar ludzi kochających Boga i Kościół Chrystusowy, jest świadectwem wiary, odwagi, gospodarności, wytrwałości i heroicznego zawierzenia Chrystusowi. Przez wiele lat mieszkańcy naszej parafii, nie byli zgodni w kwestii budowy kościoła. Przyzwyczaili się do tymczasowej kaplicy i nie łatwo było to zmienić. Czas jednak pokazał, że nowa świątynia  jest wielkim skarbem. Dziś widzimy, że parafianie uświadomili sobie jakie to szczęście mieć na swoim osiedlu, blisko, pośród swoich domów, kościół – Dom Boży, i że warto dać na ten cel pieniądze, które są mądrze, oszczędnie wydawane. Mam ciągle przed oczami ogrom prac, które wykonaliśmy, od pierwszej łopaty wbitej w ziemię na placu budowy po dzień dzisiejszy. Dziękuję Wam za czas, poświęcenie i każdą złotówkę ofiarowaną na budowę naszego kościoła. Proszę o dalsze wsparcie tego wielkiego dzieła.

W minionym roku parafia prowadziła dalsze prace wykończeniowe w kościele parafialnym. Wszystkie te prace, które były zaplanowane na rok 2016, a więc: uregulowanie długu za dach kościoła, wykonanie prezbiterium, wstawienie drzwi i 40 okien zostały szczęśliwie zakończone. Na ten rok planuję wykonanie instalacji elektrycznej i nagłośnieniowej, tynkowanie wnętrza kościoła i wykonanie ogrzewania podłogowego i posadzki.

Wznoszenie świątyni ?wymaga  mobilizacji całej  społeczności parafialnej. Konsekwencji i wytrwałości w działaniu .Wymaga kumulacji  środków. Temu  będziemy starali  się  sprostać. Mam nadzieję, że najbliższą pasterkę odprawimy już w nowym kościele.

Budowa kościoła, tego widzialnego z cegły, przyczynia się także do wznoszenia niewidzialnego Kościoła duchowego. Wspólne nasze dzieło jednoczy ludzi i buduje wśród nas jedną wielką wspólnotę. W podarowanym nam przez Boga czasie wydarzyło się wiele wydarzeń radosnych i trudnych. Dziękujemy Bogu za wszelkie otrzymane łaski, za otwartość serca i dobroć ludzką, prosimy o życie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie. Dziękuję rodzinom naszej parafii, że w każdą niedzielę pamiętają o Eucharystii i kształtują serca i umysły dzieci, by żyły wiarą i miłością. Dziękuję za otwartość naszych małżeństw na nowe życie. W minionym roku 2016 zostało ochrzczonych 36 dzieci, 13 par zawarło sakrament małżeństwa, a zmarło 28 parafian. Do I Komunii przystąpiło 71 dzieci a sakrament bierzmowania, z rąk Księdza Abpa Edmunda Piszcza przyjęło 37 osób.

Dziękuję księdzu wikariuszowi, szafarzom komunii, lektorom, ministrantom, organistce, scholi, grupom modlitewnym, wszystkim, którzy pomagają w sprzątaniu kaplicy i jej utrzymaniu. Bóg zapłać za pomoc i wsparcie. Zapewniam o mojej kapłańskiej modlitwie za parafian i dobrodziejów naszej parafii. Codziennie polecam naszej Matce, Maryi – Królowej Polski, wasze sprawy i problemy a szczególnie zawierzam osoby samotne i chorych, również przebywających w naszym miejskim szpitalu. Proszę Was o modlitwę za nas kapłanów oraz za rodziców i młodzież.

Przed nami czas Nowego Roku, w którym będziemy przeżywać, jak Bóg pozwoli, 25 lecie naszej parafii. Uroczystości, połączone z parafialnym festynem, planuję na ostatnią niedzielę czerwca. Będzie to też pierwsza niedziela wakacji.

Kończąc, jeszcze raz wyrażam szacunek i wdzięczność wszystkim tym, którzy są z nami, którzy świadomie tworzą naszą parafię i starają się żyć jej życiem oraz o nią się troszczą.

Bóg zapłać za ofiary składane w minionym roku na cele naszej parafii. Datki, składane z okazji tegorocznych odwiedzin duszpasterskich, szczególnie w formie rozprowadzanych w czasie kolędy cegiełek budowlanych, przeznaczone zostaną na dokończenie prac w naszym kościele. Za złożone ofiary z góry serdecznie dziękuję.

Życzę nam wszystkim na nowy Rok 2017, aby Chrystus Król nam błogosławił.Ostatnia modyfikacja: 2017-01-07

 

 

 

 • Ignacy
  Świderek
  2019-04-07
 • Monika Agata
  Surma
  wolna
 • 2019-03-02
 • Piotr Andrzej
  Gołębiewski
  kawaler
 • Stanisław
  Jędrzejczyk
  2019-04-05
 • Marianna
  Chorążewicz
  2019-04-06
Losowy cytat:

  „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”


/Mt 11, 28/