2022-01-10
Piątek, 21 styczeń 2022, 20 dzień roku, wschód: 07:42, zachód: 15:55
Znajdujesz się: LIST DO PARAFIAN 2021

Ukochani w Panu Parafianie !

 

     U progu Nowego Roku, w kilku słowach, pragnę podsumować rok miniony i przedstawić plany na przyszłość.

 

     Od wiosny jesteśmy w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa, który całkowicie odmienił nasze życie codzienne, zawodowe i religijne. Wielu naszych Parafian, zostało unieruchomionych w domach i nie mogło normalnie funkcjonować. Wielu, szczególnie w ostatnich miesiącach, doświadczyło bólu z powodu choroby i utraty najbliższych. Ponadto z powodu reżimu sanitarnego nie mogliśmy w tych trudnych momentach uczestniczyć w pełni w życiu sakramentalnym Kościoła.

 

     Pamiętamy, jak trudno było podczas minionych Świąt Wielkanocy, które w niczym nie przypominały tego, co znamy od dzieciństwa. Tak bardzo brakowało rekolekcji wielkopostnych, spowiedzi wielkanocnej, czy też tradycyjnej święconki. Dla nas kapłanów, szczególnie smutnym i bolesnym był widok prawie opustoszałej świątyni w czasie najważniejszych i najradośniejszych dla chrześcijan Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To dojmujące doświadczenie, z pewnością na zawsze zapisze się w naszych umysłach i sercach.

 

     Pomimo wszystkich tych trudnych okoliczności, życie duszpasterskie w naszej parafii nie ustało – ono zmieniło tylko swoją formę. Choć niewątpliwie wolniej, podążało nadal do przodu. Msza święta, będąca centrum naszej wiary, była przez nas codziennie sprawowana w intencjach, które zostały zamówione. Kiedy my gromadziliśmy się w niemalże pustym kościele, byliśmy przede wszystkim blisko Pana Jezusa, ale w Nim stawaliśmy się jednocześnie bliscy każdemu i każdej z Was. Na ołtarzu Chrystusa, wraz z Jego Najświętszym Ciałem, składaliśmy Bogu Ojcu codziennie to wszystko, co stanowiło Wasze życie, a o czym Syn Boży wie najlepiej.

 

     W tej nowej sytuacji związanej ze stanem epidemii, pojawiła się również konieczność poszukiwania i zastosowania nowych rozwiązań duszpasterskich. Nieocenioną rolę spełniły w tym względzie media społecznościowe, dzięki którym wielu naszych Parafian mogło modlić się na Mszy świętej oraz różnych Nabożeństwach uczestnicząc w bezpośrednim przekazie drogą telewizyjną, radiową lub internetową. To sprawiło, że czas nieobecności na liturgii w kościele parafialnym nie był czasem jałowym duchowo. To prawda, że uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej sprawowanej w kościele parafialnym jest najważniejszą modlitwą nas wierzących i najwłaściwszym doświadczeniem wspólnoty Kościoła, ale w sytuacjach nadzwyczajnych zrozumiałym jest, że trzeba szukać rozwiązań zastępczych. Dobrze, że takie się pojawiły i nadal możemy z nich korzystać.

 

     Teraz kilka informacji o życiu sakramentalnym naszej parafii w minionym roku. Zostało ochrzczonych 38 dzieci, 60 przystąpiło do I Komunii Świętej, sakrament bierzmowania z rąk Księdza Bpa Janusza Ostrowskiego przyjęły 43 osoby, rozdano 25000 Komunii świętych / to jedna trzecia mniej niż w roku ubiegłym /, tylko 3 pary zawarły sakrament małżeństwa / kilka zrezygnowało /, a zmarło 48 parafian.

 

     Panu Bogu dziękujemy za wszystkie otrzymane łaski, ludziom za otwartość serca i dobroć a dla tych, których Pan powołał do siebie prosimy o życie wieczne.

 

                Moi Drodzy.

 

     Koronawirus niestety pokrzyżował wiele planów inwestycyjnych. Nie udało się zrealizować wszystkiego, co zaplanowaliśmy na rok 2020, a więc położyć nową, kolorową elewację i uporządkować teren wokół kościoła. Przesunęły się też w czasie prace związane z wykonaniem głównej ściany prezbiterium / mogą być zrealizowane dopiero w drugiej połowie roku /. Zaoszczędzone środki finansowe mogliśmy przeznaczyć na uregulowanie zaległych zobowiązań budowlanych i wykonać podbitkę okapu dachu / zużyto na to 200 m2 desek /. Bogu niech będą dzięki i za to.

 

     Wiem doskonale i zdaję sobie sprawę, że trudności finansowe dotknęły Nas Wszystkich. Nie ominęły one również parafii. Ograniczenia sanitarne w kościele sprawiły, że od wielu miesięcy składka niedzielna praktycznie spadła o połowę. Tym większa moja wdzięczność dla wąskiej grupy Parafian, którzy systematycznie swoją ofiarnością sprawiają, że możliwe jest utrzymanie parafii i płacenie podstawowych rachunków.

 

     W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób ofiarują swój czas i siebie Panu Bogu oraz braciom i siostrom w naszej wspólnocie, materialnie przyczyniają się do utrzymania, upiększania i ulepszania naszego Bożego domu, jakim jest świątynia i jej zaplecze, a w sposób szczególny osobom starszym i chorym, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć czynnie w życiu parafii, ale ofiarują w jej intencji modlitwę i cierpienie, przeżywane w jedności z Chrystusem.  Modlitwą przy ołtarzu Pańskim obejmuję każdego mieszkańca naszej parafii. Niech Boże Dziecię, którego narodzenie obchodzimy, na nowo uraduje Was swoją obecnością, rodząc się w Waszym sercu i niech błogosławi Wam i Waszym rodzinom.

 

     Przed nami kolejne zadania. Po świętach Wielkanocnych będziemy gościć Ks. Abpa Józefa Górzyńskiego, Metropolitę Warmińskiego, który udzieli młodzieży sakramentu bierzmowania, a potem planujemy odwiedziny duszpasterskie rodzin. Wierzę, że dojdzie do skutku pielgrzymka do Medjugorie. Z prac budowlanych – wykonane zostaną daszki nad wejściem i dokończone inwestycje, których nie udało się zrealizować.

 

     Na koniec pragnę, jeszcze raz, wyrazić szacunek i wdzięczność wszystkim tym, którzy tworzą naszą parafię i starają się żyć jej życiem oraz o nią się troszczą.

 

     Ufam, że dzięki Łasce Bożej będzie nam towarzyszyła radość z dobrze spełnionego zadania – budowania i upiększania świątyni. Tej materialnej, ale przede wszystkim tej duchowej, którą jest serce każdej i każdego z nas. Niech Bóg nam w tym dziele błogosławi !

 

 

Ks. Proboszcz MirosławOstatnia modyfikacja: 2021-02-07

 

 

  • Jerzy
    Kwiatkowski
    2022-01-13
Losowy cytat:

    „Zmiłuj się nade mną, Boże w swojej łaskawości, w ogromnie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość. Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego!”


/Ps 51,3-4/