2019-02-07
Poniedziałek, 22 kwiecień 2019, 111 dzień roku, wschód: 04:25, zachód: 18:46
Znajdujesz się: KOMUNIKAT METROPOLITY WARMIŃSKIEGO

W tym roku wypada 450-lecie ustanowienia Warmińskiego Seminarium Duchownego. Zostało ono powołane do istnienia 21 sierpnia 1565 roku przez Sługę Bożego kardynała Stanisława Hozjusza, wybitnego biskupa warmińskiego, który zapisał się w historii Kościoła jako jeden z wielkich architektów Soboru Trydenckiego. Na siedzibę uczelni wybrano Braniewo, gdzie wcześniej kard. Hozjusz sprowadził jezuitów z misją założenia kolegium dla kształcenia kandydatów do kapłaństwa, jak i młodzieży świeckiej. Należy zauważyć, że warmińskie seminarium jest najstarsze w Polsce.

 

Obchody jubileuszowe naszego ?Hosianum? rozpoczęliśmy już w grudniu 2013 roku sesją naukową poświęconą 450. rocznicy zakończenia Soboru Trydenckiego. Podczas Mszy św. modliliśmy się wtedy w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stanisława Hozjusza i dziękowaliśmy Panu Bogu za dar kapłanów, absolwentów Warmińskiego Seminarium Duchownego, którzy swoim życiem i nauczaniem dawali piękne świadectwo oddania Chrystusowi i ludowi Bożemu, z męczeństwem włącznie.

 

Pośród wielkich postaci prezbiterium warmińskiego i absolwentów ?Hosianum? znajduje się, między innymi, Sługa Boży ks. Bernard Klement, urodzony w Butrynach, pierwszy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Olsztynie, który został zamordowany na plebanii przez żołnierzy radzieckich z końcem stycznia 1945 roku. W 70-tą rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Bernarda Klementa, chcemy uczcić modlitwą 39 Kapłanów-Męczenników II wojny światowej, w ogromniej większości absolwentów naszego Warmińskiego Seminarium Duchownego.

 

Zapraszam kapłanów i wiernych z Olsztyna i okolic, a szczególnie z tych parafii, z których pochodzą warmińscy męczennicy drugiej wojny światowej – ofiary hitleryzmu i komunizmu, do wzięcia udziału we wspomnianych uroczystościach dnia 1 lutego 2015 roku (niedziela) o godz. 18.00 w kościele pw. św. Józefa w Olsztynie. W okolicznościowej Mszy św. dziękczynno-błagalnej weźmie również udział Wspólnota Seminaryjna. Wspólnie będziemy modlić się o rychłą beatyfikację ks. Bernarda Klementa i pozostałych warmińskich męczenników II wojny światowej. Chcemy również dziękować Panu Bogu za nasze warmińskie ?Hosianum?, które wykształciło tak wielu wielkich świadków wiary, oraz prosić o nowe święte powołania, aby w naszej Archidiecezji nie zabrakło głosicieli Ewangelii na miarę wyzwań Trzeciego Tysiąclecia.

 

 Olsztyn, 10.01.2015 r.                                                                   Abp Wojciech Ziemba   METROPOLITA WARMIŃSKIOstatnia modyfikacja: 2015-01-15

 

 

 

 • Ignacy
  Świderek
  2019-04-07
 • Monika Agata
  Surma
  wolna
 • 2019-03-02
 • Piotr Andrzej
  Gołębiewski
  kawaler
 • Stanisław
  Jędrzejczyk
  2019-04-05
 • Marianna
  Chorążewicz
  2019-04-06
Losowy cytat:

  „Zmiłuj się nade mną, Boże w swojej łaskawości, w ogromnie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość. Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego!”


/Ps 51,3-4/