2019-09-08
Poniedziałek, 21 październik 2019, 293 dzień roku, wschód: 06:20, zachód: 16:24
Znajdujesz się: Czy rok 2020 będzie Rokiem Karola Wojtyły?

Posłowie złożyli w Sejmie projekt uchwały wzywającej do ustanowienia roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły. Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin papieża-Polaka. Zdaniem wnioskodawców, przypomnienie nauki i postaci wielkiego rodaka jest szczególnie ważne obecnie, gdy “Polacy szczególnie potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku”.

“Jego życiorys – podkreślają wnioskodawcy – czyni z niego wzorzec księdza, nauczyciela i człowieka zaangażowanego w ulepszanie świata”. Niewielu Polaków w dziejach zapisało się na stałe w historii powszechnej tak jak Karol Wojtyła. Warto więc uczynić go patronem roku 2020. Dalej przypominają m.in., że życiową misją papieża Polaka była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata.

W swoich homiliach – czytamy w uchwale – Jan Paweł II otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo, był pierwszym w dziejach papieżem, który przekroczył drzwi synagogi i meczetu. O Żydach wyrażał się jako „starsi bracia w wierze”, inicjując historyczny przełom w historii stosunków judaizmu i chrześcijaństwa. W duchu ekumenizmu dążył także do pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa, stawiając nacisk na podobieństwa, nie na różnice.

Karol Wojtyła – stwierdza projekt uchwały – nigdy nie zapomniał jednak o Ojczyźnie. Sprawy Polski i Polaków traktował jako osobisty priorytet. Jego słynne kazanie z czerwca 1979 r. ze słowami „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi” traktowane jest jako symboliczny początek upadku reżimu komunistycznego w Polsce i całej środkowowschodniej Europie.

Zdaniem posłów, ogłoszenie roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły będzie oddaniem hołdu i honoru naszemu wielkiemu Rodakowi, a także okazją do przypomnienia jego nauki.

 Ostatnia modyfikacja: 2019-02-07

 

 

 

 • Gabriela
  Waloszek
  2019-10-20
 • Alicja
  Prusaczyk
  2019-10-20
 • Hanna
  Grudzińska
  2019-10-20
 • Roksana
  Kulis
  panna
 • 2019-10-05
 • Bartosz
  Fąk
  kawaler
Losowy cytat:

  „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”


/Mt 11, 28/