2019-02-07
Poniedziałek, 22 kwiecień 2019, 111 dzień roku, wschód: 04:25, zachód: 18:46
Znajdujesz się: Bazylika Metropolitalna we Fromborku

W piątek 25 września obchodzić będziemy uroczystość poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej we Fromborku (1342).
Fromborska katedra p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, położona na warownym wzgórzu i otoczona obronnymi murami, to klejnot architektury gotyckiej. Zbudowano ją w latach 1329-1388. Nieco później powstały kaplice, zespół szesnastu ołtarzy bocznych oraz inne elementy wystroju wnętrza. Ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku.
Aby zrozumieć potrzebę budowy tak warownej świątyni, trzeba cofnąć się do średniowiecza.
Diecezja warmińska była wtedy niejako państwem w państwie krzyżackim. Ziemie te były stale zagrożone atakami plemion pruskich oraz zakusami samych braci zakonnych, którzy nie mogli pogodzić się z istnieniem niezależnego księstwa na zagarniętych przez nich terenach. Frombork był początkowo własnością biskupów warmińskich, ale od 1320 roku należał do kapituły. Nazywano go wówczas Civitas Warmiensis (miasto warmińskie) i uważano za stolicę Warmii.
Najbardziej znanym mieszkańcem fromborskiego zamku był Mikołaj Kopernik, kanonik kapituły warmińskiej. Żył i pracował na wzgórzu katedralnym prawie nieprzerwanie od 1510 roku do śmierci w 1543 roku. To tutaj opracował dzieło ?De Revolutionibus?, które zrewolucjonizowało dotychczasowe pojęcie o wszechświecie.
Od końca XV wieku warownia we Fromborku była siedliskiem polskości na Warmii, w wystroju katedry można dopatrzeć się licznych polskich symboli ? orłów czy herbów. Rezydujący tu biskupi (m.in. Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Szymon Rudnicki) byli gorącymi patriotami, orędownikami sprawy polskiej na tych niespokojnych terenach.
Biskupi wspomagali Polskę nie tylko modlitwami. W 1465 roku kapituła warmińska sprzedała klejnoty katedralne, by uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć na walkę z Krzyżakami. Także w czasie trwania ?potopu szwedzkiego? dla wsparcia Rzeczypospolitej przekazali cenne sprzęty ? złote krzyże, kielichy, lichtarze, pastorały. Wielu fromborskich kanoników służyło też polskiej nauce i kulturze.
W jej wnętrzu pochowano słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.

 

frombork.wm.plOstatnia modyfikacja: 2015-09-19

 

 

 

 • Ignacy
  Świderek
  2019-04-07
 • Monika Agata
  Surma
  wolna
 • 2019-03-02
 • Piotr Andrzej
  Gołębiewski
  kawaler
 • Stanisław
  Jędrzejczyk
  2019-04-05
 • Marianna
  Chorążewicz
  2019-04-06
Losowy cytat:

  „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.”


/J 13,34/